c0ffee.pl

o kodzie przy kubku kawy

Witaj na moim blogu! Jestem Kamil, na codzień zajmuje się pisaniem kodu w Javie (i nie tylko). Więcej o mnie możesz znaleźć na mojej stronie.

Różne klucze SSH do jednego serwisu repozytoriów

Różne klucze SSH do jednego serwisu repozytoriów

Korzystając z wielu kluczy SSH do autoryzacji w Githubie/Bitbuckecie/Gitlabie możemy napotkać pewien problem - co jeśli mam dwa konta oraz chcemy korzystać z dwóch różnych kluczy SSH? Na szczęście jest na to, dość proste, rozwiązanie. :-)

Ten wpis jest kontynuacją wpisu Automatyczne zarządzanie konfiguracjami Git. Jeśli interesuję Cię jak skonfigurować Gita w zależności od katalogu w którym się znajduje repozytorium - zajrzyj tam!

Tym rozwiązaniem jest odpowiednio skonfigurowanie SSH - dzięki temu dla określonego adresu (“wymyślonego” przez nas) klient SSH oraz Git będzie korzystał z innego klucza.

W moim przypadku potrzebuję korzystać z dwóch kluczy do Bitbucketa - jednego prywatnego oraz drugiego pracowego. Skonfigurujmy więc SSH następująco: dla prywatnych projektów nic się nie zmienia, natomiast dla projektów firmowych będziemy korzystali z aliasu work.bitbucket.org (zamiast bitbucket.org). Dodajmy w pliku ~/.ssh/config/ następującą konfiguracje (zakładając, że prywatny klucz znajduję się w ~/.ssh/id_rsa a firmowy w ~/.ssh/work:


# ~/.ssh/config
Host bitbucket.org
	Hostname bitbucket.org
	IdentityFile ~/.ssh/id_rsa
Host work.bitbucket.org
	Hostname bitbucket.org
	IdentityFile ~/.ssh/work

Teraz wystarczy już odpowiednio sklonować repozytorium - zamiast bitbucket.org będziemy wykorzystywać work.bitbucket.org. Czyli nasza komenda do klonowania będzie wyglądać następująco:

git clone git@work.bitbucket.org:workGroup/project.git

I tyle - kolejne wywołania komend Gita w tym repozytorium będą wykorzystywały firmowy klucz SSH. Gdy będziemy chcieli sklonować repozytorium prywatnie - pomijamy przedrostek “work”.

Opublikowano:
comments powered by Disqus

Wszystkie wpisy, które tutaj znajdziesz są pod licencją CC BY-NC 4.0.

Strona korzysta z ciasteczek. Po więcej informacji zajrzyj w pomoc dostarczaną przez producenta Twojej przeglądarki.